12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

ВИДЕО: Мексико тестира биогориво направено од кактуси

Kabtel desktop

Мексиканска компанија направи гориво од сомлени кактуси и сега го тестира на возила. Кактусот нопал расте на места коишто се премногу суви за да се одгледува нешто друго. Главно го одгледуваат мексикански фармери за храна, за лекови, па дури и како замена за пластика.

Моментално горивото од кактуси се тестира на владини возила во градот Зитакуаро. Во текот на процесот на растење на кактусите се создава отпадна вода богата со хранливи материи, која потоа може да се користи за иригација и како ѓубриво.

Горивото од нопал се продава по цена од 0,65 долари за литар. Тоа е за една третина поевтино отколку бензинот во Мексико. Иако експериментот е локален, покажува дека алтернативните горива можат да бидат исплатливи, но и подобри за планетата Земја.

Mexico is testing biofuel made from mashed up cactuses

The use of alternative fuels has spiked. 📕Read more: https://wef.ch/2YhIKtE

Posted by World Economic Forum on Петок, 22 март 2019

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •