11.7 C
Skopje
среда, ноември 20, 2019

Дневни Архиви: март 29, 2019

Скутер на сончева енергија е идејата победник на Кампот за иновации за средношколци во...

Тимот „Vibe – Rent-a-Scooter“, во состав Ана Марија Митева, Петар Танески, Горjана Мицевска, Анастасија Андова и Теодора Домазетовиќ, од 5 средни училишта од Скопје, Кочани, Куманово, Крива Паланка и Штип, го...

Париски Лувр е најпосетуваниот музеј на светот

Парискиот музеј Лувр е најпосетуваниот музеј на светот, со повеќе од 10 милиони луѓе лани, посочува новата ранг листа на „Арт Њуспејпер“. Посетеноста на музејот...

[Аудио] Skills that pay the bills: Како може да се финансира бизнис во Македонија?

Во близина на скопското село Бардовци ќе наидете на Ав ав хепи дог – првиот центар за миленици. Тој е создаден од Наде и...

Профункционира Регионалниот бизнис регистар за Западен Балкан

Во онлајн употреба веќе е пуштен Регионалниот бизнис регистар за Западен Балкан www.bifidex.com кој ќе им обезбеди на инвеститорите, трансапарентни и лесно пристапни информации за...

Mакедонските мали и средни претпријатија добија пристап до 30 милиони евра од ЕБОР

Европската банка за обнова и развој додели 30 милиони евра како нова кредитна линија преку македонските комерцијални банки која ќе им биде на располагање...

Целосна листа на топ 10 најуспешни жени менаџери во 2018 година

Агенција „Марили“ вчеравечер свечено им ги додели признанијата на топ 10 најуспешни жени менаџери во 2018 година. На свеченоста во Дом на АРМ во...

Човечка експертиза. Со брзина на машина. Обезбедете го вашиот бизнис со Kaspersky Lab денес!

  Бидејќи 69% од претпријатијата сметаат дека заштитата на податоците е нивниот најважен предизвик за cyber безбедност, сега е најсоодветен момент да ја подобрите вашата...

Луѓето немаат шанси покрај ваква работна сила. Погледнете го новото видео од супер роботот...

Дури и ако не ја следите технологијата и роботиката, веројатно веќе сте виделе видеа од роб отите на компанијата Boston Dynamics, Atlas, кој може...

Притигнува игра инспирирана од Голум од „Господарот на прстените“

Компанијата Daedalic Entertainment ја најави авантуристичката видеоигра „Господарот на прстените: Голум“, која ќе биде фокусирана на еден од најпознатите ликови од франшизата „Господар на...

Анета Пешева е избрана за претседател на Управниот одбор на МАСИТ

Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии МАСИТ Скопје на вчерашнoто 13-то редовно изборно собрание избра нови членови на органите на управување. Нов претседател...

НАЈПОПУЛАРНИ