-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: јуни 17, 2019

Рио де Жанеиро својот отпад ќе го претвора во енергија

Бразилската престолнина, преубавиот Ри де Жанеиро, одлучи на поинаков начин да се справува со својот отпад наместо да го фрла на депонии. Градот ќе...

„Консалтинг Интер Груп“ ја промовираше успешната бизнис приказна на меѓународно ниво

Консултантската компанија „Консалтинг интер груп“ ја промовираше својата успешна бизнис приказна на третата Меѓународна стручна конференција “Бизнис на штиклама 2019”,која се одржа  на 15...

Младите во Македонија шест часа дневно се на Интернет, а два часа учат

Младите во просек, дневно поминуваат по шест часа на интернет, најмногу на социјални мрежи, слободното време го користат со семејството и пријателите. Машките повеќе...

Стимул за возење електрични возила

Иднината е во електричните возила. Тоа, дефинитивно, го знаат граѓаните и купувачите. Покрај сериозните придобивки за заштита на животната средина, помалата потрошувачка на енергија...

Ова се најдобрите градови во светот за возење велосипед

Во многу градови возењето велосипед до работа и назад не е најомилената активност на луѓето затоа што има огромен сообраќаен метеж, опасности во сообраќајот...

Tip of the Week- Поздравување

Не знам дали ви имаме кажано, секое утро, во канцеларија секој со секого треба да се поздрави. Ама не само да каже здраво или...

Во Јапонија следува казна ако управувате со дрон додека сте под дејство на алкохол

Откако во Јапонија беше изгласан законот кој носи нови промени во врска со управувањето со беспилотни летала, во Земјата на изгрејсонцето ако пиете алкохол,...

Huawei откри колку ќе го чини забраната за соработка со американски компании

„Не очекувавме дека ќе не нападнат на толку полиња“ изјави основачот и извршен директор на Huawei, Рен Женгфеи, во разговор со новинари, кои се...

Дали Крушево може да стане регионален центар за спортски и културен туризам?

Позиционирањето на Македонија како атрактивна туристичка дестинација бележи прогрес изминатите години, а сведочиме како два сегменти позначително се издвојуваат од останатите: спортот и културата....

Нови цени на горивата

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ поскапува за половина денар по литар, а цената на останатите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија...

НАЈПОПУЛАРНИ