10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Што прави светот? Овие патики направени од мерино волна ќе го отстранат секој мирис од...

Овие патики направени од мерино волна ќе го отстранат секој мирис од нозете дури и кога ги носите боси

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019

Удобноста на мерино волната е позната одамна. Мерино волната ја впива влагата и ја регулира температурата на телото, мека е и лесна, не чеша, ја задржува формата и ги неутрализира сите мириси. Поради овие особини таа е совршен материјал за изработка на костими, како и чорапи и џемпери, но австриската компанија Giesswein покажа дека од неа може да се прават и обувки.

Веќе некое време компанијата има патики и влечки со внатрешна облога од мерино волн, но сега претстави нешто сосема поинакво – чевлите Wool Cross X направени за секаков терен: планинарење, трчање, качлување по карпи, па дури и одење по снег.

Компанијата тврди дека овие се најудобните чевли кои може да се носат без чорапи. Тие можат да впијат дури 125 мл пот и ниту внатрешната облога ниту антибактерискиот ѓон направени од мерино волна нема да почнат да мирисаат непријатно.

Можете да ги купите во различни бои и големини, а можете да ги нарачате преку кампањата на Kickstarter и да очекувате да ви бидат доставени во ноември.

Сподели!
  •  
  •  
Сподели!
  •  
  •