23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: јули 13, 2019

Ѓорѓи Рафајловски: технолошкиот парк SEEUTechPark од есен ќе финансира стартапи со силен развоен потенцијал!

Интервју со Ѓорѓи Рафајловски, оперативен директор на SEEUTechPark, првиот технолошки парк во Македонија. Разговараме за состојбите на македонската иновациска и стартап сцена и за...

Поради климатските промени 120 милиони луѓе во светот ќе се дават во сиромаштија

Нови истражувања од Обединетите нации и Универзитетот Стенфорд покажуваат дека екстремните временски услови и се повисоките температури кои се последица на климатските промени ќе...

Вештачка интелигенција ќе им кажува на родителите зошто плачат бебињата

Плачењето на бебето значи дека нешто не е во ред, но на загрижените родители им е тешко да претпостават точно што е проблемот. Група...

ФИТР и МАНУ ќе ги поттикнуваат иновативноста и претприемништвото кај младите

Фонд за иновации и технолошки развој и МАНУ потпишаа Меморандум за соработка кој ќе опфати покренување на заеднички проекти и студии од областите на...

Гугл тестира нова социјална мрежа

Откако не се прослави со мрежата Google +, интернет компанијата сега експериментира со нова мрежа, која ќе им помогне на луѓето за дружење во...

Апликацијата „МојДДВ“ ја презеле 120.000 граѓани

Апликацијата „МојДДВ“ на Управата за јавни приходи (УЈП) е достапна за преземање и од Apple store на линкот https://apps.apple.com/us/app/moj-ddv-ujp/id1472553785. Од 1. јули кога стартуваше мерката поврат на...

„Лидл“ инсталира 4.364 сончеви панели

Синџирот маркети „Лидл“ инсталира 4.364 сончеви панели во дистрибутивниот центар во Ирска, соопштија од компанијата. Панелите ќе генерираат над еден милион киловат часови енергија. Со тоа, новата...

Новата фабрика на Volkswagen ќе се гради во Турција

Долгата неизвесност околу локацијата за изградба на новата фабрика на Volkswagen заврши, пренесуваат германските медиуми. Тие откриваат дека истата ќе се изгради во Турција. Речиси една...

#ИновативностЧита: Стоте највлијателни жени во историјата

Стоте највлијателни жени во историјата - Бранка Бугариска,  Александра Симова. Издавач: Арс Ламина Оваа мала збирка ги открива најинвентивните и најинспиративните жени во историјата: од Клеопатра до...

Лејди Гага стартуваше производи за убавина кои ќе се продаваат само на Амазон

Поп-ѕвездата Лејди Гага во вторникот објави линија на производи за убавина исклучиво за продажба на Амазон, како поттик за козметичкиот бизнис на онлајн почетникот. Брендот,...

НАЈПОПУЛАРНИ