19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: јули 16, 2019

Ова е првиот хеликоптер во светот со сопствен падобран

Zephir е хеликоптер опремен со сопствен падобран. Zefhir има иновативен балистички падобрански систем за спасување. Падобранот се наоѓа веднаш на главниот ротор и е...

Еколошката категоризација на возилата нема да биде задолжителна

Еколошката категоризација на возилата нема да биде задолжителна, a некатегоризираните возила нема да смеат да се управуваат во забранетите зони за движење на возила...

Ќе се презентираат можностите за трет мобилен оператор на ITU Telecom World

Владата  на денешната 144-та редовна седница, ја разгледа и усвои Информацијата за формирање Работна група за презентација на Македонија на ITU Telecom World 2019...

Xoom нова услуга на PayPal за трансфер на пари во Европа

Платежната компанија PayPal се проширува и на европскиот континент преку својата услуга за трансфер на пари – Xoom. Услугата ќе биде достапна во 32...

InstaPrivy е преносен личен тоалет

InstaPrivy е најразличното решение за инстант тоалет во светот. Овој преносен персонален тоалет е многу практично решение за моменти кога немате пристап до вистински...

Роботи во дистрибутивниот центар на хрватска „Атлантик група“

Хрватската компанија за роботика, „Гидеон Брадрс“ покрена заеднички проект со „Атлантик група“, една од водечките прехранбени компании и дистрибутери на стока за широка потрошувачка...

Уникатна идеја на Михаил Стевчев: Со секоја резервација на booking.com преку Treebanks, садите едно...

Од секоја резервација на booking.com да се засади дрво, е уникатна идеја на кој младиот инженер Михаил Стевчев кој реши да даде свој придонес...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....