1.6 C
Skopje
понеделник, декември 9, 2019

ВИДЕО: Oва е најновиот израелски „паметен“ тенк

Kabtel desktop

Израелците прават „паметен тенк“ кој ќе се управува на далечинско и ќе обавува најопасни операции.

Посадата ќе носи шлем како што имаат пилотиите од авионите „Ф-35“ но ќе може да војува и без посада внатре. Ќе имаат преглед на состојбата на терен од 360 степени преку бројни сензори а војниците ќе имаат „Iron viziоn“ екран пред себе.

Сериското производство би можело да почне за неколку години.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •