25 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Мајстори за тестенини најдоа совршена замена за пластичните сламки

Kabtel desktop

Италијанци најдоа совршен начин да ја зачуваат околината од загадување. Имено, деновиве целиот свет зборува за тоа како во Италија луѓето користат сламки направени од тестенини наместо од пластика. „Stroodles“, како што ги нарекуваат, се вегански и биоразградливи, но не се погодни за оние кои се нетолерантни на глутен.

Од компанијата која ги прави сламките велат дека се добри за поладни пијалаци затоа што би се изгореле ако пиете нешто топло. Исто така, толку се трошат што ги снемува преку ноќ. Сепак, овие еколошки сламки не се евтини. На Amazon може да се купат пакувања од 25, 50 и 100 сламки, а чинат од 5,6 до 14,6 евра.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •