-7.2 C
Skopje
вторник, јануари 25, 2022

Непал годинава исчисти 10 тони отпад од Монт Еверест

Kabtel desktop

Годинава Непал отстрани 10 тони отпад од Монт Еверест. Природата на планината била недопрена кога Едмунд Хилари и Тензинг Норгеј прв пат се искачиле на врвот во 1953 година. Но, Непал сега се соочува со континуирана борба за одржување на планината чиста од отпад.

Секоја година откако Хилари и Норгеј се искачиле на врвот се повеќе луѓе сакаат да ги следат нивните стапки и зад себе оставаат еден куп ѓубре. Годинава луѓето коишто го собираат тој отпад поминале 6 недели чистејќи ја планината!

Ѓубрето се носело со воени хеликоптери до Катманду. Дел од отпадот се користи за производство на нови производи како очила и светла. Во регионот на Еверест има и забрана за употреба на пластика за еднократна употреба.

Климатските промени исто така ги топат глечерите и откриваат уште повеќе отпад, па станува уште поризично да се стигне до отпадот и да се собере. Проблемот со кој се соочува Еверест е проблем на глобално ниво. Доколку продолжиме со оваа стапка на создавање отпад, до 2050 година ќе создаваме 3,4 милијарди тони отпад годишно.

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!