-6 C
Skopje
четврток, јануари 21, 2021

На врвот на Монт Еверест има трева – доказ за застрашувачките климатски промени!

Kabtel desktop

Вообичаено кога ја замислуваме највисоката планина во светот, замислуваме дека на неа можеме да направиме стотици снешковци, но дали некогаш сте размислувале за тоа дека на врвот на Монт Еверест има трева? На фотографијата која ја објавија на Twitter се гледа дека на самиот врв на планината расте трева и грмушки.

Зеленилото на Монт Еверест научниците прв пат го забележаа во 1993 година додека анализирале сателитски снимки. Тоа е доказ дека климатските промени толку напредувале што треба да размислуваме за итни мерки.

Дури четвртина од мразот на овој хималајски врс се има истопено во последните четири децении, а на одделни места расте трева. Ако тоа не е доказ за глобалното затоплување, што е?

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •