14 C
Skopje
среда, февруари 26, 2020

Протести во целиот регион, Скопје и Сараево најзагадени балкански градови

Kabtel desktop

Главниот град на Босна и Херцеговина, Сараево, со денови е на врвот на листата на градови со најнеквалитетен воздух. Ситуацијата не е многу подобра и кога станува збор за другите градови од поранешна Југославија.

Пред три дена Сараево беше најзагадениот град на планетата со индекс на загадување дури 597. Скопје во голем дел е рангиран меѓу најзагадени главни градови во светот.

Овој факт влијаеше многу активисти и обични граѓани да реагираат, па дури и шведската амбасада во Босна се појави на „Твитер“, наведувајќи дека Сараево се наоѓа во сопствена категорија на загадување. Амбасадата повика на итна акција.

Sweden in BiH@SwedenBiH

Unfortunately, on planet Earth #Sarajevo is now in a category of its own when it comes to bad air quality. Urgent action is required. We will continue our support in the envi sector. #SwedenInBiH @UNDPBiH @hbs_sarajevo @vladaks_

View image on Twitter

На airvisual.com, може да се следи состојбата со загадувањето од час на час.

Словенија и Црна Гора се речиси целосно во зелената зона така што Љубљана и Подгорица не се на списокот.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •