19 C
Skopje
понеделник, септември 28, 2020

Јапонците одлучија – спиење на работа задолжително!

TMF desktop 19.08.2020

Јапонските работодавци одлучија спиењето на работното место да стане дел од работните одговорности на секој вработен.

Тоа не се мисли дека вработените ќе добијат неколку минути да ги затворат очите пред својот компјутер, туку на располагање ќе добијат просторија за спиење.

Го одлучија тоа откако новата студија открила поспаност кај вработените, која потоа влијаела на ефикасноста во работењето, а јапонските компании годишно ги чини дури 138 милијарди долари.

Затоа предлогот на работодавците и јапонското Министерство за здравство е да добијат вработените најмалку половина час да спијат во раните попладневни часови.

Nextbeat, јапонска информатичка компанија, веднаш го прифати овој тренд па за своите вработени веднаш воспостави две, како што велат, „стратешки спални“.

Собите се опремени со уреди за блокирање на бучава, кревети и софи, а строго забранети се мобилни, таблети и лаптопи.

(denar.mk)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •