9.8 C
Skopje
сабота, декември 3, 2022

Флексибилниот телефон на Huawei ќе биде помал и поевтин

Kabtel desktop

По повеќе години најави и гласини и многу концепти, минатата година флексибилните телефони станаа реалност. Samsung, Huawei, помалку познатата компанија Royole и Motorola ги претставија своите телефони. Тие треба да се поакзател како ќе изгледа во иднина мобилната индустрија, а дали ќе биде така ќе покаже времето. За почеток тоа ќе бидат уреди за сите со подлабок џеб.

Првата генерација такви телефони имаше проблеми со екранот, но напредокот на технологијата и искуството помогнаа тие проблеми да се надминат. Ако им веруваме на информациите кои круѓат по интернет, новиот флексибилен телефон Samsung треба да го претстави во февруари, а неделава се појавија и информации за новиот флексибилен телефон на Huawei, моделот Mate XS.

Освен што ќе биде помал, треба да биде и поевтин и поиздржлив во однос на минатогодишниот Mate X. Тој модел веројатно ќе се појави во март годинава, додека за втората половина на годинава Huawei наводно подготвува уште еден флексибилен смартфон.

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!