0.5 C
Skopje
среда, април 1, 2020

На Антарктикот измерени 20 степени во февруари

Kabtel desktop

На Антарктикот овој месец се измерени рекордни 20,75 степениз Целзиусови, изјавија од Франс Прес.

Бразилскиот научник Карлос Шефер изјави дека никогаш досега не видел толку висока температура на Антарктикот.

Тој додаде дека таа температура е измерена на 9 февруари на островот Сејмур и претставува само едно читање и не е дел од долгорочно бележење на податоци.

Не можеме да го користиме овој податок за да ги предвидиме климатските промени во иднина. Тоа е еден податок и е само сигнал дека нешто друго се случува во тој регион” објаснува Шефер.

Два дена пред мерењето, на 7 февруари, недалеку од аргентинската база Еспереанџа беше измерена температура од 18,3 степени, што е топлотен рекорд спред националната метеоролошка служба.

Според светската метеоролошка органзацијa, температурите на Антарктикот пораснале за речиси 3 степени Целзиусови последните 50 години и околу 87% од глечерите долж западниот брег се повлекле во тој период.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •