20 C
Skopje
сабота, мај 30, 2020

Renault Morphoz, првиот автомобил во светот кој е способен за метаморфоза

Kabtel desktop

Reanult дизајнираше електричен концепт на автомобил кој физички може да се продолжи и да се зголеми во зависност од потребите на корисникот. Автомобилот се вика Mоrphoz и има тело кое може да се издолжи и да се менува од краток автомобил за градско возење до долга верзија за патување.

Освен тоа што има целосно електричен батериски систем, автомобилот има три нивоа на автономно возење и паметен систем кој се напојува со вештачка интелигенција и овозможува возилото да го препознае возачот кога ќе му се приближи.

Morphoz требаше да биде презентиран на годинашниот саем за автомобили Geneva Motor Show, кој требаше да почне на 3 март, но беше откажан поради забраната за собирање поголеми групи луѓе поради епидемијата на корона вирусот.

Градската верзија на автомобилот е долга 4,4 метри и работи на батерија од 40 kWh, со досег од околу 470 км. Верзијата за подолги патувања се издолжува на 4,8 метри и отвора поголем простор внатре за нозете и за два куфери. За подолги патувања на батеријата од 40 kWh може да се додаде батерија од 50 kWh.

Renault unveils its MORPHOZ concept car

This car can transform to fit all uses – short city travel or longer journeys.

Posted by Startup Selfie on Среда, 04 март 2020

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •