12 C
Skopje
среда, септември 30, 2020

Од утре влез во Србија само со негативен ПЦР тест

TMF desktop 19.08.2020

Сите граѓани на Република Северна Македонија, од утре ќе можат да влезат во Србија само со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа, одлучи денешниот Кризен штаб во Белград.

Освен за Македонците, одлуката од утре стапува на сила за државјани на Хрватска, Бугарија и Романија, најави епидемиологот Дарија Кисиќ Тепавчевиќ

Таа додаде дека пропишаниот период од 48 часа започнува да тече од моментот на издавање на сертификатите од страна на лабораториите. Oдлуката е донесена врз основа на проценка на епидемиолошката состојба, како и врз основа на трендот на заболување од коронавирусот.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •