-1 C
Skopje
сабота, јануари 16, 2021

Ова е најдобрата земја за работници во светот!

Kabtel desktop

Четврта година по ред, Швајцарија е прогласена за најдобро место во светот кога станува збор за привлекување и грижа за квалификувани работници.

Швајцарија доби пофалби за својот висококвалитетен образовен систем и фокусот на таленти, како и за можноста да привлече професионалци од странство со висок животен стандард и солидни плати.

На второ место се најде Данска благодарение на еднаквите можности кои ги нуди данското општество, а третото место му припадна на Луксембург поради постојаните инвестиции во работната сила во последниве години, пренесува Bankar.me.

Еве ги првите 10 земји на листата која опфати 63 различни пазари:

 1. Швајцарија
 2. Данска
 3. Луксембург
 4. Исланд
 5. Шведска
 6. Австрија
 7. Норвешка
 8. Канада
 9. Сингапур
 10. Холандија

САД е рангирана на 15-то место, веднаш позади Германија (11), Австралија (13) и Хонг Конг (14). Ирска е на 18-то место, Тајван е на 20-то, а Велика Британија на 23-тата позиција.

На дното се Русија, Бугарија, Мексико, Романија, Колумбија, Бразил, Венецуела, Словачка, додека Индија и Монголија се последни на листата.

Извор – www.vrabotuvanje.mk

Сподели!
 •  
 •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
 •  
 •