2 C
Skopje
недела, јануари 24, 2021

НАСА: Топ 20 најдобри фотографии од Земјата за 2020 година

Kabtel desktop

Мажите и жените кои живеат и работат на Интернационалната вселенска станица прават илјадници фотографии од Земјата. Овие фотогтафии подолу се најфасцинатните топ 20 за 2020 година според изборот на астронаутите.

Сите фотографии се направени на околу 320 км над Земјата и сите НАСА ги прогласи за најдобри фотографии од Земјата за 2020 година.

На фотографиите се гледаат некои од најубавите места на Земјата – Париз ноќе, Карипските Острови и Големите езера во Северна Америка. Откриваат и некои од најдраматичните атмосферски појави како што се смијовитите облаци над Сахара или песочните бури кои ја погодуваат Северна Америка и Медитеранот.

Можете да видите и фотографија од еден од најизолираните острови во светот, а се наоѓа во широчините на јужниот дел на Индискиот Океан.

(Daily Mail)

(фото: PXhere)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •