10 C
Skopje
сабота, април 10, 2021

Обединетите Арапски Емирати ја објавија првата фотографија од Марс снимена со нивната сонда

Kabtel desktop

Обединетите Арапски Емирати ја објавија првата фотографија од Марс направена со нивната сонда која кружи околу планетата.

На фотографијата, која е забележана минатата недела, се види северниот пол на Марс, како и најголемиот вулкан на Марс, Олимп Монс.

Фотографијата е направена од вселенската сонда „Amal“ или „Надеж“.

Сондата влезе во орбитата на Марс минатата недела, што е голем успех за првата вселенска мисија на арапскиот свет.

(N1)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •