37.8 C
Skopje
вторник, јули 27, 2021

Бил Гејтс препорачува пет книги за читање во текот на летото

Kabtel desktop

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс, неодамна на својот YouTube канал ги сподели своите препораки за пет книги кои можете да ги прочитате ова лето. Тој истакна дека во последно време најмногу чита книги кои се занимаваат со сложениот однос меѓу природата и луѓето.

„Можеби тоа го правам затоа што во нашите животи пред повеќе од една година влезе вирус. А можеби затоа што во текот на изминатата година зборував за тоа што се треба да направиме за да се спасиме од климатската криза. Во секој случај, бирам книги кои зборуваат за тоа што се случува кога човекот ќе се судри со природата“ пренесува CNBC.

На неговата листа со предлози се следните книги:

„Lights Out: Pride, Delusion, and the Fall of General Electric”, Томас Грајт и Тед Ман

„Under a White Sky: The Nature of the Future”, Елизабет Колберт,

„A Promised Land”, Барак Обама,

„The Overstory”, Ричард Пауерс и

„An Elegant Defense: The Extraordinary New Science of the Immune System: A Tale in Four Lives”, Мет Рихтел.

(Bizlife)

(фото: Wikimedia)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •