-0.2 C
Skopje
среда, декември 1, 2021

Руската вселенска актерска екипа се врати на Земјата

Kabtel desktop

Руската актерска и уредникот кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица за да го снимат првиот филм во вселената вчера наутро се вратија на Земјата. Вселенскиот брод Sojuz MS-18 со Јулија Пересилда, Клим Чипенко и космонаутот Олег Новицки се приземји во казахстанската степа во точно предвиденото време околу 4:30 часот наутро. Руската вселенска агенција имаше директен пренос од слетувањето.

Космонаутот и филмскиот пар на местото на слетување ги дочека директорот на руската вселенска агенција, Дмитриј Рогозин. Желбата на руската актерска екипа беше да го претрка Том Круз, кој ќе работи на конкурентски филмски проект за САД.

Рускиот филм со привремено име „Предизвик“ прикажува жена хирург која отпатува на Меѓународната вселенска станица за да го спаси животот на еден од космонаутите.

Во контекст на американско-руското ривалство, оваа кинематографска авантура потсетува на почетокот на вселенските истражувања, 60 години откако согашен СССР го испрати првиот човек во орбитата, Јуриј Гагарин.

(Zimo)

(фото: Roskosmos)

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!