-1.2 C
Skopje
четврток, декември 2, 2021

Утре во Софија ќе се потпише меморандум за изградба на Коридорот 8

Kabtel desktop

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски утре ќе престојува во работна посета на Софија каде што ќе потпише меморандум за трилатерлна соработка за развојот на одржлива патна и железничка инфраструктура на Коридорот 8. Потписници  на меморандумот покрај Северна Македонија се и Бугарија и Албанија.

-Целта на меморандумот е да се потврди подготвеноста на трите страни за долготрочно планирање и координиран развој на Коридорот 8 со фокус на проекти кои се од најголемо значење за регионот, информираа за МИА од Министерството за транспорт и врски.

Исто така, со меморандумот ќе се потврди подготвеноста на земјите потписнички за  спроведување на мерките за брз и непречен транспорт на стока на граничните премини.

Во источниот дел на Коридор 8 во државава во тек е тендерска постапка за избор на изведувач за изградба на пругата од Куманово до Крива Паланка.лв/са/

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!