-0.2 C
Skopje
среда, декември 1, 2021

Blue Origin во декември ќе испрати во вселената уште шестмина туристи

Kabtel desktop

Компанијата Blue Origin се подготвува во вселената да испрати нови туристи, напишаа од компанијата на Twitter. Ова ќе биде прв пат ракетата на Blue Origin да полета со шестмина патници, а после овој лет истата повторно ќе се користи. Екипажот ќе биде составен од Лаура Шепард Черчли, Еван Дик, Дилан Тејлор, Лејн Бас и Камерон Бас.

Ова ќе биде третиот лет во вселената за компанијата Blue Origin. На изминатите две патувања одеа по четворица патници, а патник на првото патување беше и исновачот на Blue Origin и шеф на Amazon, Џеф Безос. Екипажот на второт патување беше составен од Вилијам Шатнер, Глен де Врис, Крис Бошуизен и Одри Пауерс.

Ова е импресивно темпо на лансирање на Blue Origin затоа што ова е веќе трет пат годинава да оди на вселенско патување, и покрај високите цени на билетите за патувањата. Зголемувањето на бројот на патници од четворица на шестмина ќе резултира со зголемен профит, а во наредниот период се очекуваат и поевтини билети за вселенски туризам.

(Klix.ba)

(фото: Wikimedia)

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!