8.8 C
Skopje
сабота, декември 3, 2022

Oд денес нови цени на горивата

Kabtel desktop

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,06% во однос на одлуката од 26.09.2022 година.

Од 1.10.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 86,00 (денари/литар);

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 88,50 (денари/литар);

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 91,00 (денари/литар);

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 87,50 (денари/литар);

Мазут М-1 НС 49,768 (денари/килограм);

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!