19.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023

Илон Маск изгуби над 100 милијарди долари во 2022 година!

Kabtel desktop

Богатството на најбогатиот човек на планетата, основачот на SpaceX, сопственикот на Tesla и Twitter, Илон Маск, е намалено за повеќе од 100 милијарди долари од почетокот на 2022 година, пресмета Блумберг.

Маск загуби 100,5 милијарди долари од почетокот на годината, што е најостар пад за кој било член на Индексот на милијардери. Само вчера (21 ноември) изгубил 8,6 милијарди долари.Ова се должи на најсилниот пад на акциите на Tesla на минимум во последните две години.

Сепак, претприемачот останува најбогатиот човек во светот со богатство од 170 милијарди долари според Блумберг. Вториот во рангирањето е француски бизнисмен, претседател на групацијата на компании Луј Витон, Моет, Хенеси, Бернард Арно, кој има на располагање 157 милијарди долари.

Во втората половина на октомври, американскиот магазин Форбс објави дека Илон Маск изгубил 35% од своето богатство од почетокот на ноември 2021 година, кога имал на располагање 320,3 милијарди долари.

Фото – Flickr

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!