Под слоганот “Здраво, здрави навики” Виталиа ќе го одбележи својот 30-ти роденден со првата детска трка во Скопје

- Advertisement -

Во годината кога македонската компанија за здрава храна Виталиа прославува 30 години постоење, со задоволство го најавува својот настан кој ги спојува световите на здравата исхрана, физичка активност и многу забава! На 24 септември во Градскиот парк во Скопје со почеток од 12 часот ќе се одржи првата Виталиа Детска трка, ветувајќи незаборавно искуство за младите атлети од 6 до 14 години.

Како најава за главната трка во Градскиот парк во Скопје, ќе се одржат уште четири помали настани за подготовка во Битола (02.09.2023), Охрид (09.09.2023), Градски Парк (16.09.2023) и парк Авионче – Аеродром (20.09.2023).

- Advertisement -

Со организација на оваа Детска трка, со цел да прерасне во традиционален настан кој ќе носи радост и во годините кои доаѓаат, компанијата уште еднаш ја потврдува својата заложба за здрав живот. Под мотото 3о години Здрава Храна за Здрави Генерации , целта на оваа трка е да ги активира децата и да им ги покаже придобивките од стекнувањето на здрави навики уште од најмала возраст.

Затоа, Виталиа одлучи дека во оваа трка СИТЕ СТЕ ПОБЕДНИЦИ!

- Advertisement -

На самиот почеток на учебната година, Виталиа ги повикува најмладите да се активираат и да проверат колку се навистина брзи! Детската трка во Градскиот парк во Скопје, која за првпат ќе се одржи оваа година ќе биде поделена на различни должини и четири возрасни групи:

6,7 години – 150 метри

- Advertisement -

8, 9, 10 години – 300 метри

11, 12 години – 500 метри

13, 14 години – 800 метри

Од адреналинот на стартната линија до возбудата од минување на целта, учесниците ќе создадат спомени кои траат цел живот.

Но, тоа не е се! Возбудата не завршува на финишот. На денот на трката, Виталиа е домаќин на неверојатна лотарија, каде што децата учесници имаат можност да освојат неверојатни награди, од велосипеди до ролери, електрични скутери до други изненадувања.

„Децата се нашата иднина, а негувањето на нивниот сеопфатен развој е наша одговорност. Виталиа Детска Трка е одраз на нашата посветеност да ги зајакнеме децата со знаење дека изборот на здрава храна и останувањето активни се темелите на здравиот живот“, – изјави Искра Ветаџокоска-Муцунска, генерален менаџер и косопственик на Виталиа. „Возбудени сме што ќе бидеме сведоци на ентузијазмот и енергијата што овие млади учесници ќе ги донесат на настанот.“

Виталиа Детска Трка е отворен за учесници од сите сфери на животот, со фокус на инклузивноста и забавата. Семејствата, пријателите и поддржувачите се охрабруваат да се приклучат на прославата и да ги бодрат нашите млади атлети.

За да учествувате во трката, потребно е да се пријавите пред да започне истата. Тоа може да го направите преку онлајн формуларот достапен на веб-страната на Виталиа. Едноставно пополнете ја апликацијата и добијте натпреварувачко бројче со кое ќе земете учество во трката. Секој пријавен учесник ќе добие маица од Виталиа, како и можност да освои тротинет, велосипед, ролерки и бројни други награди во наградната лотарија која ќе се одржи на денот на трката.

Пријавувањето трае се’ до почетокот на трката.

Сподели!
- Advertisement -