„Испејс“ го претстави новиот приземјувач „Апекс 1.0“

- Advertisement -

Јапонската компанија „Испејс“ го претстави својот нов приземјувач „Апекс 1.0“ што ќе лета наместо претходната верзија. Леталото е наменето за летови до Месечината и ќе може да носи до 300 килограми товар до нашиот природен сателит.

Новиот приземјувач ќе има над 10 пати поголема носивост од првиот – „Серија 1“, што слета на површината на Месечината во април.

- Advertisement -

Компанијата, инаку, досега вложи над 40 милиони евра во својот нов огранок  во Денвер, Колорадо, САД, бидејќи сака да ги искористи стремежите на американската вселенска агенција НАСА и Пентагон во областа на технологиите за мисии на Месечината.

– Инвестицијата е јасен показател за заинтересираноста на „Испејс“ за американскиот пазар. Очекуваме овие бројки да продолжат да растат како дел од нашата стратешка определба да придонесеме во владините мисии и создавањето на цислунарен систем од страна на САД, изјави директорот на компанијата Такеши Хакамада.

- Advertisement -

Американската подружница се нарекува „Испејс технолоџи Ју-ес“, и вработува повеќе од 80 луѓе. Поранешниот астронаут на НАСА, Роналд Џеј Гаран во јуни е назначен за директор на огранокот. 

Извор – Сител

- Advertisement -

Фото – Flickr

Сподели!
- Advertisement -