Русинот Кононенко постави нов вселенски рекорд – најмогу дена поминати во орбитата

- Advertisement -


Рускиот космонаут Олег Кононенко во неделата го собори светскиот рекорд за вкупно време поминато во вселената, надминувајќи го со тоа својот сонародник Генади Падалку, кој во орбитатата помина над 878 дена, објави руската вселенска агенција Роскосмос. Ok

Се очекува дека Кононенко на 5 јуни ќе има поминато вкупно 1.000 дена во вселената, а до крајот на септември треба да биде таму 1.110 дена.

- Advertisement -

“Летам во вселената за да го правам она што најмногу го сакам, а не за да поставувам рекорди. Горд сум на сите свои достигнувања, но уште сум погорд што рекордот за вкупно траење на човечки престој во вселената се уште го држи Русин” изјави Кононенко.

Педесет и деветгодишниот космонаут најпрвин му го одзеде првото место на Падалки, кој вкупно во вселената помина 878 дена, 11 часа, 29 минути и 48 секунди.

- Advertisement -

(24sata)

(фото: Needpix)

Сподели!
- Advertisement -