„Ер Србија“ бележи рекордно висок профит

- Advertisement -

Компанијата „Ер Србија“ објави дека во 2023 година остварила рекордна добивка во износ од 40,5 милиони евра, покажуваат прелиминарните финансиски резултати на српската национална авиокомпанија.
Овој профит е остварен благодарение на воведувањето на повеќе од 20 нови дестинации, големото зголемување на вкупниот број летови и превезени патници, како и ефикасното работење, се наведува во соопштението на Ер Србија.

Оттаму додаваат дека на овој начин Ер Србија го продолжила позитивниот бизнис тренд и практично бележи двојно поголема добивка во однос на претходната година и двата пати без ниту едно евро државни субвенции.

- Advertisement -

Во текот на 2023 година, „Ер Србија“ продолжи да остварува позитивен оперативен и нето резултат, а според прелиминарните резултати забележа приход од 627,9 милиони евра, што надминува половина милијарда евра приход за прв пат од 2013 година, кога компанијата работи под нејзината струја по име.

Ер Србија значително порасна минатата година во споредба со последната година пред пандемијата од 2019 година. Таа година останува во историјата, а ние сега пишуваме нова историја. Минатата година ја зголемивме нашата мрежа за 23 нови дестинации и во еден момент летавме вкупно 87 рути до 34 земји низ Европа, Северна Америка, Азија и Африка. Во редовен и чартер сообраќај превезовме вкупно 4,19 милиони патници, што е трет најдобар резултат во речиси 97-годишната историја на компанијата“, изјавија од Ер Србија.

Уделот на превезените патници, како што се наведува, се зголеми на 40 отсто од 35 отсто во 2022 година. Планирано е проширување на флотата на Ер Србија, пред се кога станува збор за регионалните авиони АТР 72-600, но и нови авиони за долги релации Ербас А330-200, што треба да придонесе за зајакнување на овој вид сообраќај и понатаму проширување.

- Advertisement -

Извор – Bizlife.rs

Фото – Wikimedia

Сподели!
- Advertisement -