Xiaomi за само 27 минути продаде 50.000 автомобили

- Advertisement -

За само 27 минути кинескиот производител на мобилни телефони Xiaomi продаде 50.000 автомобили од целосно електричниот модел SU7.

За потсетување, SU7 е лимузина со четири врати произведена во соработка со кинескиот државен производител на возила BAIC, кој иа фабрика во Пекинг. Овој модел ќе интегрира BYD или CATL батерии, во зависност од тоа дали има еден или два електрични мотори.

- Advertisement -

SU7 може да се конфигурира во две верзии: Basic и Max. Basic ќе има досег од 668 км со едно полнење, а Max ќе има досег од 800 км. Што се однесува на моторот, SU7 Max ќе има два мотори за постигнување снага од 495 kW/673 KS и брзина од 265 км/ч. Оснивната верзија ќе има мотор на задната осовина за постигнувања снага од 220 kW/299 KS и максимална брзина од 210 км/ч.

SU7 веќе е достапен во салоните на Xiaomi во Кина, а во текот на минатиот викенд овој кинескиот производител го понуди и првото тест возење.

- Advertisement -

(Poslovni Dnevnik)

(фото: Xiaomi)

Сподели!
- Advertisement -