Пад на акциите на „Тесла“ по најавата за отпуштање на работници

- Advertisement -

Акциите на Tesla паднаа за повеќе од 1% во претпазарното тргување во понеделникот поради медиумските извештаи дека производителот на автомобили ќе отпушти повеќе од 10% од својата глобална работна сила.

Додека ја подготвуваме компанијата за нашата следна фаза на раст, исклучително е важно да се погледне секој аспект на компанијата за да се намалат трошоците и да се зголеми продуктивноста“, рече извршниот директор на Tesla, Илон Маск, во интерен меморандум цитиран од Ројтерс, цитира технолошкиот весник Electrek. во првиот извештај за отпуштањата.

- Advertisement -

Како дел од овој напор, извршивме темелна ревизија на организацијата и донесовме тешка одлука да го намалиме бројот на вработени за повеќе од 10% на глобално ниво“, се вели во меморандумот.

CNBC не можеше независно да го потврди oва и побара коментар. Тесла имаше 140.473 вработени во декември 2023 година.

- Advertisement -

Акциите на Tesla претрпеа загуби во последните месеци, паѓајќи за 31% од почетокот на годината поради намалената побарувачка за електрични возила и зголемената конкуренција од кинеските производители на автомобили. Предвидувајќи ги отпуштањата, компанијата претходно овој месец го пријави својот прв годишен пад на испораките на возила од 2020 година, кога пандемијата „Ковид-19“ го наруши производството над побарувачката – испораките во првиот квартал паднаа за 8,5% на годишно ниво на 386.810 во првиот квартал. со производство помало за 1,7% во однос на претходната година и 12,5% последователно.

Испораките служат како апроксимација на продажбата на Tesla, но не се прецизно дефинирани во комуникацијата со акционерите на компанијата.

- Advertisement -

Оттогаш, компанијата исто така прибегна кон намалување на цената на претплатата на својот врвен систем за помош на возачот, пакетот Целосно самостојно возење, за клиентите во САД – за разлика од претходните ветувања на Маск дека надоместокот за FSD ќе се зголеми само кога Tesla ги засилува карактеристиките и функционалноста на системот.

Извор – seebiz.eu

Сподели!
- Advertisement -