Историски момент: џиновската ракета Starship на Илон Маск успешно го направи првиот лет до вселената

- Advertisement -

Џиновската ракета Starship на SpaceX го преживеа повторното влегување во атмосферата на Земјата вчера и успешно слета во Индискиот Океан, како што беше планирано за време на нејзината четврта пробна мисија по лансирањето од Јужен Тексас.

Двостепеното вселенско летало, кое се состои од вселенско летало Starship поставен на висок ракетен засилувач Super Heavy, се распадна за време на последниот обид во март, кога се обиде да го преживее повторното влегување во атмосферата на Земјата.

- Advertisement -

Сепак, леталото го преживеа своето повторно влегување вчера, покажа директниот пренос на SpaceX.

„И покрај загубата на многу плочки и оштетените крила, Starship успеа безбедно да слета во океанот!“ објави извршниот директор на SpaceX, Илон Маск, на социјалните мрежи по слетувањето.

- Advertisement -

Најголемата и најмоќната ракета на светот, висока 121 метар, беше празна додека леташе над Мексиканскиот Залив и се упати кон исток. Вселенското летало имаше за цел да направи полукруг околу планетата со спуштање во Индискиот Океан, откако ја исфрли првата етапа за засилување во заливот.

Овој пат, SpaceX се обиде да избегне експлозии контролирајќи го спуштањето. SpaceX се приближи во мартдојде блиску да го направи тоа во март годинава, но изгуби контакт над леталото бидејќи експлодираше надвор од вселената и експлодираше непосредно пред целта.

- Advertisement -

Засилувачот овој пат исто така се распадна во лет, на околу 400 метри над заливот. Минатогодишните два пробни лета завршија со експлозии веднаш по полетувањето од јужниот дел на Тексас, во близина на границата со Мексико.

SpaceX го подобри софтверот и направи одредени промени на ракетата за да ги зголеми шансите за успех. Федералната управа за воздухопловство (FAA) ја одобри оваа четврта демонстрација во вторникот, наведувајќи дека се исполнети сите безбедносни барања.

Starship е дизајниран да може целосно да се реупотребува. Поради ова, SpaceX сака да го контролира влегувањето на засилувачот во заливот и спуштањето на леталото во Индискиот Океан – ова е наменето како практика за планираните идни слетувања.

НАСА склучи договор за Starship да направидве мисии за слетување на астронаути на Месечината, планирани за подоцна оваа деценија. Секоја мисија ќе користи ракета и капсула на НАСА за лансирање од Земјата, но ќе се сретне со Ѕtarship во орбитата на Месечината за да слета на површината.

(Klix.ba)

(фото: Flickr)

Сподели!
- Advertisement -