Ова се градовите со најдобри културни содржини во светот

- Advertisement -

За да откријат кои се најдобрите градови за уметност и култура, Time Out анкетираше 21.000 жители на градовите ширум светот.

Секој град на оваа листа си го заслужува своето место. Локалните жители биле прашани за најдобрите културни места и искуства во нивниот град, а исто така биле замолени да ги оценат културните понуди на нивниот град врз основа на квалитетот и пристапноста.

- Advertisement -

Се разбира, достапноста е релативна овде: она што се смета за евтино за локалното население во еден град можеби не е за оние во друг град. Но, без разлика дали тоа е поради намалениот влез во музејот за локалното население или бесплатните фестивали на отворено, ова се дестинациите каде што уметноста и културата се на завидно ниво.

Time Out го скрати изборот со исклучување на градовите со пониски генерални рејтинзи и вклучувајќи ги само градовите со највисоки оценки за секоја земја. Четири градови во центарот на вниманието се додадени на конечното рангирање – градови кои не биле анкетирани, но биле номинирани од уредниците на Time Out и локалните експерти како културни престолнини кои заслужуваат внимание.

- Advertisement -

Еве кои се топ 20 градови со најдобра културна сцена во светот:
1.Мексико
2.Прага
3.Кејптаун
4.Буенос Аирес
5.Атина
6.Единбург
7.Виена
8.Мадрид
9.Фиренца
10.Мелбурн
11.Париз
12.Монтреал
13.Маракеш
14.Сао Паоло
15.Њујорк
16.Токио
17.Абу Даби
18.Мумбаи
19.Амстердам
20.Сеул

(Bizlife)

- Advertisement -

(фото: Geograph)

Сподели!
- Advertisement -