Климатските промени го зголемија ризикот од смртоносни топлотни бранови за дури 35 пати

- Advertisement -

Смртоносниот топлотен бран што ги погоди САД, Мексико и Централна Америка кон крајот на мај и почетокот на јуни беше 35 пати поверојатно да се случи поради климатските промени, проценија во четвртокот експерти од мрежата на Светска временска атрибуција (WWA).

Екстремните температури во текот на мај и јуни во овие региони имаат четири пати поголема веројатност да се повторат во сегашната клима отколку пред 25 години, додаваат од WWA, од каде што редовно ја проценуваат врската меѓу екстремните временски настани ширум светот и климатските промени.

- Advertisement -

Топлотните бранови отсекогаш се случувале, а климатските промени предизвикани од масовното согорување на јаглен, нафта и гас повеќе од еден век ги прават се поинтензивни и почести. Топлината убива повеќе луѓе отколку ураганите или поплавите ширум светот.

Температурите во Мексико ги надминаа топлинските рекорди од март, убивајќи најмалку 125 луѓе и влијаејќи на здравјето на илјадници.

- Advertisement -

Оваа мрежа предупредува дека континуираната употреба на фосилни горива и последователната емисија на стакленички гасови ќе изложи уште милиони луѓе на опасни топлотни бранови во иднина.

Мај 2024 година беше најтоплиот мај досега во светот, што го прави 12-ти последователен месец кој соборил рекорд, соопшти Европската опсерваторија Коперникус.

- Advertisement -

Грција е на врвот на годинешниот прв топлотен бран, кој досега не се случил толку рано во јуни. Индија се соочува со високи температури, но годинава топлотните бранови беа исклучителни, со соборени температурни рекорди. Помеѓу 11 и 19 јуни речиси 200 бездомници загинаа во топлотниот бран во Њу Делхи, каде што се нагласува дека најсиромашните ги трпат најголемите последици од климатските промени.

Во Саудиска Арабија беа пријавени повеќе од 900 смртни случаи за време на големиот годишен муслимански аџилак, повеќето од топлотен бран, бидејќи температурите достигнаа 51,8 степени Целзиусови.

За студијата објавена во четвртокот експертите на WWA ги анализираа петте најтопли последователни денови и ноќи за време на топлотниот пик што ги погоди југозападните делови на САД, Мексико, Гватемала, Белизе, Ел Салвадор и Хондурас кон крајот на мај и почетокот на јуни.

Тие заклучиле дека во тие 5 дена глобалното затоплување ја зголемило температурата за 1,4 степени и ја зголемило веројатноста за појава на таков настан за 35 пати во споредба со претходната клима без затоплување предизвикано од човечки активности.

Топлотните бранови особено ги погодуваат постарите лица, децата и луѓето кои работат на отворено, особено во Мексико и Централна Америка, каде што становите се помалку отпорни на топлина, а луѓето се помалку моќни да се разладат ноќе.

(Zimo)

(фото: Grant&Co)

Сподели!
- Advertisement -