ВИДЕО: Мате Римац вчера ја претстави својата „дневна соба на тркала“

- Advertisement -

Од вчера Хрватска има нов бренд – Verne, а во кампусот на Римaц во Керестинац кај Загреб беше претставена иднината на мобилноста во градот, која соосновачот на Верн, Мате Римац и главниот директор за дизајн, Адријано Мудри, ја нарекоа „дневна соба на тркала“ – речиси за сите, а не само за богатите.

Вчера кампусот Римац беше домаќин на бројни претприемачи, локални политичари, медиуми и други гости, меѓу кои и локалната холивудска ѕвезда Горан Вишњиќ, придружуван од неговиот син, а насобраната толпа во еден здив ја следеше презентацијата на иновативниот концепт на урбана автономна мобилност – роботаксито на Verne.

- Advertisement -

Настанот беше многу возбудлив, иако имаше некои неочекувани пречки – кога роботското такси беше повикано на сцената преку апликација, возилото не се стркала на сцената, но Мате Римац брзо се изнасмеа и рече дека иако тие го направиле тоа сто пати претходно, таквите работи едноставно се случуваат. Се чини дека проблемот е предното тркало, а не софтверот или самата апликација на возилото.

Откако го видовме роботското такси на Verne одблиску, мораме да признаеме дека изгледа токму онака како што е прикажано, удобно, луксузно и кул. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и градоначалникот на Загреб, Томислав Томашевиќ, меѓу другото, од прва рака се уверија во удобноста. Судејќи по нивниот впечаток, и тие беа многу импресионирани.

- Advertisement -

Прошетката низ кампусот на Римац го откри секој детаљ од проектот на Verne, а меѓу најинтересните беа прототипите и сензорскиот мозок на самото возило, кој доаѓа од компанијата Mobileye.

Загреб прво треба да го испроба роботското такси на Verne, и тоа во 2026 година, а штом ќе биде претставено, би требало да биде дневна соба на тркала. Самиот Римац тврди дека овие возила на обичните граѓани ќе им овозможат луксузно возење кое досега можат да си го дозволат само најбогатите, но по пристапна цена. Која ќе биде таа цена допрва треба да се открие, но, исто така, има уште многу време до 2026 година.

- Advertisement -

(Zimo)

(фото: Cropix)

Сподели!
- Advertisement -