10 најпосакувани градови за живот

- Advertisement -

Трета година по ред, Виена, главниот град на Австрија, е прогласена за најпосакувано место за живеење, според Economist Intelligence Unit. Годишниот извештај, кој има за цел да покаже колку е некој град пожелен за живеење, испитуваше 173 градови ширум светот врз основа на 30 индикатори организирани во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Засилена со своите совршени резултати за стабилност, здравствена заштита, образование и инфраструктура, Виена е на врвот на овогодинешната листа, по што следат западноевропските земји: Копенхаген, Данска, на второто место и Цирих, Швајцарија, на третото место. Севкупниот резултат на Виена беше понизок во категориите култура и животна средина поради недостиг на големи спортски настани, според Глобалниот индекс за квалитет на животот (EIU) за 2024 година.

- Advertisement -

„Индексот на EIU делумно се зголеми во текот на минатата година. Падот на стабилноста и инфраструктурата во многу градови во напредните економии е неутрализиран со структурните подобрувања во здравството и образованието во неколку градови на пазарите во развој“, се вели во извештајот.

Десетте најпосакувани градови во светот, според EIU, се:

- Advertisement -

1.Виена, Австрија

2.Копенхаген, Данска

- Advertisement -

3.Цирих, Швајцарија

4.Мелбурн, Австралија

5.Калгари, Канада

6.Женева, Швајцарија

7.Сиднеј, Австралија

8.Ванкувер, Канада

9.Осака, Јапонија

10.Оукленд, Нов Зеланд

Четири азиско-пацифички градови влегоа во топ 10 оваа година: австралиските градови Мелбурн и Сиднеј, како и Осака во Јапонија и Оукланд во Нов Зеланд. Мелбурн, Сиднеј и Ванкувер влегоа во топ 10 оваа година, но паднаа поради значителен недостиг на достапност на станови, соопшти EIU. Поради истата причина, Торонто годинава падна на 12. место, откако претходните две години беше во топ 10.

Западна Европа е регион со најдобри перформанси за животна средина на глобално ниво, со вкупен резултат од 92 од 100. Сепак, тој се намали од минатата година поради порастот на протестите и криминалот, што влијаеше на категоријата стабилност, се вели во извештајот. Северна Америка е втор најдобар регион, со просечна оценка од 90,5 од 100 и највисоко рангирање за образование. Тековната станбена криза во Канада влијаеше на перформансите на инфраструктурата во регионот, соопшти EIU.

(Bizlife)

(фото: Flickr)

Сподели!
- Advertisement -