-1.4 C
Skopje
среда, јануари 22, 2020

Технологија

Inno Tech Club desktop 16.10.2019

Израелска компанија ќе гради електрични патишта со безжично полнење

Развојот на електричните патишта со безжично полнење доби уште еден поттик напред. Компанијата Dan Bus Company од Тел Авив ги најави своите планови да...

Футуристички шкаф кој ја дезинфицира и ја пегла облеката

Пеглањето веројатно е една од најомразените домашни активности, особено кога се брзате некаде и ќе сфатите дека нешто што сте ставиле во ормарот е...

Индија планира да ја изгради најголемата фарма во светот за соларна и енергија од ветар

Кога станува збор за чистата енергија малку нации се истакнуваат како Индија. Министерството за нова и обновлива енергија на Индија најави планови за изградба...

REDS e електричен автомобил кој истовремено е и канцеларија

Проектот Redspace го претставу REDS, целосно електричен автомобил наменет за сите луѓе кои постојано патуваат од работа до доа и обратно во големите кинески...

Toyota ќе гради фабрика за чиста енергија од изметот од фарми за млеко

Иако повеќето производители на електрични возила ги опремуваат своите возила со батерии, Toyota и понатаму се обложува на ќелии со водород, а последниот потег...

Швајцарија ја пушти во употреба најстрмната жичница во светот

Во малото село Стуз во Швајцарија почна со работа најстрмната жичница во светот. Новата линија ќе покрива растојание од 1.720 метри од станица во...

Samsung Galaxy S9 ќе биде претставен во февруари, а во продажба од март

Следниот највен модел на Samsung, моделот Galaxy S9, јавноста ќе го види во февруари, а за продажба ќе биде достапен од март, пишува Bloomberg. Претходно...

Босанец смисли возило кое се претвора во куфер

Елвис Церо кој живее во Тузла смисли решение за градскиот метеж. Станува збор за прототип на електромоторно возило под името Go City кое може да...

Нов електричен автопат ќе ја поврзе цела Европа – од Норвешка до Италија

За да се олесни прифаќањето на електричните автомобили консументите мора да знаат дека лесно ќе можат да ги наполнат возилата како да се автомобили...

Стартап од Калифорнија создава туна во лабораторија

Туната е деликатес кој најмногу се продава за правење суши по цена од стотици долари за килограм. Исто така, тоа е риба која е...

НАЈПОПУЛАРНИ