Почетна Тагови батерија

Таг: батерија

Шведски научници направија батерија на база на бетон која може да...

0
Замислете бетонска зграда од 20 ката да може да складира енергија како еден вид на џиновска батерија. Благодарение на уникатното истражување на шведски научници...

Докажано кои апликации најмногу ви ја трошат батеријата на телефон

0
Многу популарни апликации претставуваат прилично оптеретување за работата на смартфоните. Погледнете кои меѓу нив се најдоа на врвот на листата во истражувањето за кое...

Германски научници направија батерија која е поевтина, помоќна и постабилна од...

0
Лесни, компактни, направени од повеќе одржливи и помалку запалливи материјали, батериите цинк-воздух се сериозен кандидат за чекор напред во еволуцијата на технологијата за батерии....

Илон Маск во Австралија гради батерија со колосални пропорции

0
После Јужна Австралија, уште една австралиска сојузна држава, Викторија, сака да изгради огромна батерија која би придонела за премин на одржливи извори, складирање и...

Како ниските температури ги „убиваат“ батериите на паметните телефони

0
Можеби знаете колку време треба да се обидувате да го стартувате автомобилот кога надвор е минус 10 степени Целзиусови. Истото важи и за паметните...

Илон Маск ќе ја догради најголемата батерија во светот да биде...

0
Најголемата батерија во светот наскоро ќе стане уште поголема. Hornsdale Power Reserve во Јужна Австралија, која ја направи Илон Маск и неговата компанија Тesla,...

Илон Маск направи батерија со која автомобилите ќе возат 1,6 милиони...

0
Научниците кои соработуваат со компанијата на Илон Маск, Teslа, објавија научен труд за супертрајна батерија. Предвидувањата на Маск вообичаено се остваруваат, но најчесто временскиот...

Лушпите од јајца може да се користат за складирање енергија

0
Досега се користеа како додаток при производството на гума, како посредник за заловување на јагелрод диоксидот и како состојка на биопластиката. Но, сега лушпите...

Профeсор Димитров: Развиваме паметен фотоволтаичен модул кој едновремено произведува и складира...

0
За развојот на иновативниот производ - паметен фотоволтаичен акумулациски модул, кој во себе ќе интегрира најсовремени батерии и управувачка електроника за да може да...

Некои апликации ја „јадат“ батеријата на телефонот, но има решение

0
Батеријата на паметниот телефон се празни побрзо од вообичаено? Можеби проблемот е некоја од следните апликации. Poslovni Dnevnik направи листа со апликации кои ја празнат батеријата...