Почетна Тагови екологија

Таг: екологија

[Видео] Снимени 42 депонии во Националниот Парк „Маврово“

0
За да се обелодени и актуелизира сериозноста на повеќедеценискиот проблем со дивите депонии во Националниот парк „Маврово“, здружението за екологија и унапредување на културата...

Обединетите нации ја прогласија Словенија за најчиста земја на светот!

0
Во балканскиот регион, на екс-ју просторите, се наоѓа најчистата земја на светот, со индекс од 96/100 за одржливост, екологија и природни резерви Обединетите нации, 2017-та...

Пакомак објави конкурс за најеколошки градоначалник и општина

0
Пакомак објави конкурс за избор на најеколошки градоначалник и општина за 2018 година. Изборот ќе се изврши во јануари 2019 година, а право на...

Нов Зеланд забрани бушење за нафта и гас

0
Владата на Нов Зеланд веќе нема да издава дозволи за бушење и пребарување на нафта и гас на своите територии, мерка која беше позитивно...

Пакомак организираше симфониски концерт за деца посветен на екологијата

0
Македонската филхармонија одржа симфониски концерт за деца насловен „Музичка екскурзија со Пакомак“, на кој аниматор беше познатиот водител на емисии за деца Ивце Пивце. На...

Овие паметни компании не продаваат облека – ја нудат за изнајмување

0
Зошто да купувате кога можете да изнајмите? Овие компании покажуваат како модната индустријата може да биде поодговорна кон животната средина и кон вашиот паричник Модната...

Палау е првата земја во светот која од туристите бара да...

0
Туризмот цвета во целиот свет, се јавува загриженост во многу, посебно во мали, држави колку бројот на туристи може да и наштети на еколошката...

Голем хуманитарен проект за едукација на децата: „Собираме и ре-креираме со...

0
Близу 2.000 деца од 60 градинки ширум Македонија ќе учествуваат во креативни и едукативни работилници за зачувување на животната средина Како општествено одговорна компанија, Битолска...

Соларната енергија била најбрзорастечки извор на енергија во 2016

0
Соларната енергија била најбрзорастечки извор на глобална енергија минатата година, надминувајќи ги сите други извори на енергија, соопшти Меѓународната агенција за енергетика (IEA) Овој раст...

Кој се закити со „Зелен глобус“ за придонес во екологијата во...

0
За првпат во Македонија се одржа настан на кој беа доделени награди во областа на екологијата и зашитата на животната средина. Станува збор за...