23 C
Skopje
недела, јули 12, 2020
Почетна Тагови електрична енергија

Таг: електрична енергија

Научници пронајдоа ефикасен начин за создавање енергија од солена вода

Научниците се обидуваат да пронајдат нови облици на производство на енергија за да ја намалат зависноста од фосилните горива и да ја...

Гумите Sumitomo ја собираат енергијата од триењето и генерираат струја

Идејата да се собира енергијата од тркалата и околу тркалата додека се движат е интересна и повеќе компании за гуми веќе се испробаа на...

САД по прв пат во историјата произведе повеќе енергија од обновливи...

САД по прв пат годинава генерираше повеќе електрична енергија од обновливи извори отколку од јаглен. Во април годинава 23% од генерираната енергија во САД...

Во Етиопија изградена фабрика која од отпадот прави електрична енергија, чиста...

На африканскиот континент има фабрика која отпадот го претвора во зелена енергија, чиста вода и тули за градење. Фабриката Reppie Facility е лоцирана во...

ВИДЕО: Паметен куфер кој генерира струја

Благодарение на куферот EBolt сега можеме во секој момент да имаме бесплатна чиста енергија кога патуваме. Вградените револуционерни тркала KineTech Wheels со секое движење...

Изложбениот центар за електрична енергија „Матка“ дел од туристичката понуда

Изложбениот центар за електрична енергија „Матка“ од денеска ја збогатува официјалната туристичка понуда на главниот град. Ова денеска го најави скопскиот градоначалник Петре Шилегов....

ВИДЕО: Хрватската џебна хидроелектрана Estream е во продажба

Доколку често одите на излети во природа, на кампување, едрење или на какви бло други патувања на места каде што нема пристап до електрична...

Илон Маск ќе гради уште една џиновска батерија во Австралија

Само еден месец откако Tesla ја заврши џиновската батерија во Јужна Австралија почнува нов проект во друга австралиска држава. Државата Викторија побара од компанијата...

Поради вишок енергија Германија на консументите им плаќа по 50 евра...

Цената на електричната енергија во Германија толку многу падна што на најголемите консументи изминатите неколку дена им беше платено да трошат електрична енергија. Додека...

НАЈПОПУЛАРНИ