4 C
Skopje
недела, април 11, 2021
Почетна Тагови заштитна маска

Таг: заштитна маска

Мексикански експерти создадоа заштитна маска само за нос

Со оглед на тоа дека светот се подготвува и за третиот бран на пандемијата на корона вирусот и сакaде има пораст на...

Графичка дизајнерка направи 100% биоразградлива маска која кога ќе се фрли...

Мариана де Грот-Понс е досетлива холандска дизајнерка која осмисли 100% биоразградлива заштитна маска која на себе содржи семе од цвеќиња. Така, после...

Истражувачи направија маска која проверува дали сте биле изложени на корона...

Истражувачи од Сан Диего развија тест за КОВИД-19 кој може да се стави на надворешната страна на заштитната маска, при што е...

Ова е најпаметната заштитна маска во светот!

Познатиот производител на гејминг лаптопи, монитори и периферен гејминг хардвер, Razer, на годинашниот виртуелен саем за електроника CES претстави еден производ кој...

Американски истражувачи дизајнираа маска која во рок од еден час може...

Истражувачи од Универзитетот Калифорнија во САД дизајнираа нова маска за лице чија база е материјал кој може да уништи до 99,9% од...

Во ЕУ досега продадени 23 милиони неисправни заштитни маски

Амбасадорот за правосудство, Дидие Реиндерс, вчера во името на Европската комисија извести дека на средината на септември 2020 година во ЕУ околу...

Ова е првата заштитна маска во светот со вградени слушалки

Заштитните маски се последен тренд во преносната технологија. LG направи преносен прочистувач на воздухот, белгиска маска ја мери температурата, заситеноста со кислород...

Британски експерти предупредуваат дека заштитните маски не делуваат кога врне и...

Британски научници тврдат дека дождот го ограничува протокот на воздух и ја намалува способноста за филтрирање на воздухот низ заштитните маски. Тие...

ЛЕД маска за лице зборува и се смее наместо вас

Со оглед на состојбата во светот изгледа дека маските за лице ќе ги носиме подолг период, па затоа носењето маски можеби треба...

Германски виролог советува како правилно да ги носиме маските, зашто во...

Досега секој би требало да знае дека носењето заштитна маска во јавност помага во спречување на ширењето на корона вирусот, но некои...

НАЈПОПУЛАРНИ