-1.4 C
Skopje
среда, јануари 22, 2020
Почетна Тагови лек

Таг: лек

Научници од Кардиф: Лекот за ракот се крие во имунолошкиот систем!

Тим научници од Универзитетот во Кардиф во Велс, открија начин за уништување на ракот на простата, гради, бели дробови и на други...

Кина го одобри првиот лек за потенцијално лечење на Алцхајмеровата болест...

Кинеските власти одобрија нов лек за лечење на Алцхајмеровата болест, кој е првиот лек за потенцијално лечење на тоа когнитивно пореметување во...

Американската компанија Biogen тврди дека го направила првиот лек во светот...

Американската фармацевтска компанија Biogen пред некој ден објави дека го развила првиот лек во светот кој може да го забави развојот на...

Вештачка интелигенција откри лек за само 21 ден за кој на...

Дали во иднина и медицинските истражувања ќе се прават за само неколку недели? Изгледа дека тоа можеме да го очекуваме и тоа благодарение на...

Српски научник пронајде лек за рак

Српскиот научник Владимир Цмилјановиќ и неговата сестра Наташа пронајдоа лек за рак, пренесуваат деновиве спрските медиуми. Србија ќе биде земјата која заедно со Швајцарија прва...

Канадски научници развиваат лек кој ќе го обновува памтењето

Канадски научници развија нови молекули кои би можеле да го стопираат губењето на меморијата поради старост или депресија. Научниците од Центарот за зависност и...

Генетски модифицирани кокошки несат јајца со екстра протеини од кои се...

Истражувачи ги модифицираа гените на кокошките за тие сега да можат да несат јајца со одредени протеини кои се лек за артритис и за...

Израелски научници тврдат дека откриле лек за рак

Дан Аридор, претседателот на компанијата наречена Accelerated Evolution Biotechnologies (AEBi) тврди дека нивниот лек ќе биде ефективен уште од првиот ден, неговите ефекти ќе...

Научници од Хонгконг тврдат дека пронашле нов лек за ХИВ вирусот

Научници од Институтот за СИДА на Универзитетот во Хонгконг објавија дека можеби пронашле функционален лек за ХИВ, вирусот кој предизвикува СИДА, а станува збор...

Нема повеќе пломби – нов лек помага забите да се излечат...

Пломбите за заби ќе заминат во историјата благодарение новото откритие - лекот наречен Tideglusib. Лекот е развиен и се тестираше за Алцхајмерова болест, но...

НАЈПОПУЛАРНИ