Почетна Тагови препознавање лице

Таг: препознавање лице

Сингапур постави банкомати на кои можете да подигнете пари со поглед

0
Иако полека се движиме до општество каде што нема воопшто да се користат пари, засега картичките и мобилните телефони се примарен начин на плаќање....

Јапонска компанија направи софтвер кој препознава лица и под маска

0
Јапонската компанија NEC Corp претстави систем за препознавање лице кој може да го потврди идентитетот на личноста дури и ако таа носи маска. Од...

Универзитетите во Кина повторно се отвораат – препознавање на лице и...

0
Како што се намалува бројот на заболени со КОВИД-19 во Кина, најголемата популација на студенти во светот се враќа во кампусите после повеќемесечни карантини....

Русија во училиштата ќе инсталира систем за препознавање лице Orwell

0
Повеќе од 43.000 руски училишта ќе бидат опремени со систем за видеонадзор кој препознава лице, а се вика Orwell, објавија руските медиуми. Платформата Orwell...

Кинеска компанија разви нов систем кој препознава лица и преку медицински...

0
Кина користи еден од најсофистицираните надзорни системи во светот, вклучувајќи го и тој за препознавање лица. Но, епидемијата со корона вирусот, која изби минатата...

Facebook тестираше опција за препознавање лице

0
На интернет кон крајот на минатата недела се појавија информации за застрашувачка апликација која ја развила компанијата на Марк Цукерберг. Станува збор за апликација...

Сан Франциско е првиот американски град кој ја забрани технологијата за...

0
Сан Франциско е првиот американски град кој ја забрани технологијата за препознавање лице. Законодавците во Сан Франциско ја изгласаа забраната и овој град стана...

Неуспешен обидот на градоначалникот на Њујорк со помош на вештачка интелигенција...

0
Пред неколку години градоначалникот на Њујорк, Ендрју Куомо, најави дека на мостовите и на тунелите во Големото јаболко ќе постави сензори, камери и опрема...

Кина го гради најмоќниот систем за препознавање лице во светот

0
Кина има за цел да го создаде најмоќниот систем за преознавање лице на светот и тоа сака да го постигне преку проект кој го...

Во иднина атомобилите ќе не препознаваат и сами ќе се отклучуваат

0
Еден ден ќе биде доволно само да го погледнете својот автомобил и тој ќе се отклучи. На технолошкиот гигант Apple му одобрија патент за...