15.8 C
Skopje
вторник, септември 28, 2021
Почетна Тагови студенти

Таг: студенти

Отворено пријавувањето за студенти за Летната ембедед школа на Seavus

Во тек се уписите за Летната ембедед школа организирана од страна на софтверската компанија Сеавус во соработка со ST Microelectronics. Традиционално, по петти пат, школата нуди можност...

Зошто треба да ангажирате практиканти во вашата компанија ова лето?

Голем дел од студентите се заинтересирани за работно искуство и многу од нив ќе се обидат да најдат компании или институции за пракса, како...

Студенти од ФЕИТ освоија прво место на меѓународен натпревар со прототип...

Тим студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии освои прво место на меѓународниот натпревар „EBEC Challenge Balkan“, што се оддржа во Ниш, Србија...

„Саем на кариера 2018“ почнува денеска на Универзитетот Св. „Кирил и...

Агенцијата за млади и спорт првпат годинава организира „Саем на кариера 2018“, кој ќе се одржи денеска на Универзитет Св. „Кирил и Методиј“. Целта на...

Студенти од Машински факултет дизајнираа прототип-печки за пелети кои ќе се...

Денес на Машинскиот факултет во Скопје се одржа завршниот настан на натпреварот за студенти-инженери Team2Win. Натпреварот беше организиран од Машинскиот факултет во Скопје и...

Pitch Please 2018 – Како идната работа и пракса во странство...

На 11 мај во 9:30 часот на Економскиот Факултет во Скопје (УКИМ), ќе се одржи- “Pitch Please”, проект за млади амбициозни луѓе преку кои...

Македонски Телеком отвори инкубатор за дигитални таленти каде студенти ќе развиваат...

Македонски Телеком отвори инкубатор за дигитални таленти, составен од тим од студенти кои ќе работат на развивање на апликации за дигитална трансформација. Освен за...

Студенти од повеќе факултети ќе се обучуваат во ОКТА

Студенти од Економскиот, Машинскиот, Градежниот и Електротехничкиот факултет и од Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ Скопје се...

ЕЛЕМ, ЕВН и МЕПСО доделија осум стипендии за студентите на ФЕИТ

Нови осум најдобри студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии, од денеска, се стипендисти на енергетските компании АД Електрани на Македонија, АД МЕПСО...

Во тек е конкурсот за стипендирање на македонски студенти на светски...

Министерството за образование и наука информира дека во тек се конкурсите за доделување стипендии за граѓаните кои во академската 2018/2019 година ќе се запишат...

НАЈПОПУЛАРНИ