Почетна Тагови студенти

Таг: студенти

Huawei инвестира милион евра во студентски развоен проект

0
Huawei објави дека во текот на наредните три години ќе инвестира 1 милион евра во студентски развоен проект, односно разни програми за поттикнување, кои...

Универзитетите во Кина повторно се отвораат – препознавање на лице и...

0
Како што се намалува бројот на заболени со КОВИД-19 во Кина, најголемата популација на студенти во светот се враќа во кампусите после повеќемесечни карантини....

Студенти на Машинскиот факултет во Скопје изработија иновативен скејтборд за деца...

0
Разговараше - Сања Наумовска Скејтборд за деца со посебни потреби, со кој ќе можат да се забавуваат, но и да вежбаат, е иновацијата на...

Факултетот за информатички и комуникациски технологии Битола ќе прави ИТ Хаб–...

0
Факултетот за информатички и комуникациски технологии (ФИКТ) при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола годинава доизгради еден кат од новата зграда и од оваа школска година наставата започна во новите простории. Исто...

ФОТОГАЛЕРИЈА од лансирањето на InnoTech Club

0
Поддржана од Владата на САД, преку Alumni Innovation Engagement, основната мисија на InnoTech Club е презентирање пред младите на важноста на науката, технологијата и...

Макпрогрес отвара институт за истражување и развој

0
Институтот за истражување и развој на прехрамбена кондиторска технологија има задача да го поттикне и унапреди создавањето на специјализирани кадри кои понатаму со својата...

Нови шест стипендисти на ЕСМ, ЕВН И МЕПСО

0
Шест студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии, од денеска, се нови стипендисти на најголемите електро-енергетски компании во земјава – АД ЕСМ, ЕВН...

„Алкалоид“ додели 42 студентски стипендии

0
Марио Игњатовиќ, Елиф Врајнко, Стефан Пандилов, Влатко Каранфилоски, Никола Манев, ова се студентите кои денеска добија стипендии им беа врачени еднократни парични награди во...

Студентка изработи проект за оживување на локацијата на Езерото Треска

0
„Да му се врати на градот едно место каде што може за многу кратко време, 20 минути, веднаш да се ужива на вода, затоа...

Претставен првиот хрватски електричен болид

0
Ова не е првиот студентски болид направен во Хрватска, но е првиот електричен хрватски болид и првиот со карбонска шасија. Тоа е болид кој...