20.8 C
Skopje
вторник, септември 28, 2021
Почетна Тагови студенти

Таг: студенти

Учениците и студентите на Филипините ќе мора да садат по десет...

Сенатот на Филипините донесе нов закон со кој сите студенти се обврзуваат да посадат десет дрвја за да дипломираат. Со оваа програма се планира...

Македонија 2025 со нова поддршка за младите таленти во државата

  Фондот за поддршка на талентирани средношколци и студенти „Таленти денес – лидери утре“ овозможува развој на младите преку менторство, обуки, пракса и учество на...

RoboMac 2019 – натпревар по роботика и автоматика во Македонија

Факултетот за електротехника и информациски технологии ги повикува сите студенти, ентузијасти и љубители на роботиката да се пријават на меѓународниот натпревар по роботика и...

Десет највредни стартапи во светот основани од студенти

Претприемачите често имаат пропаднати бизниси додека не го создадат вистинскиот. Но, има и многу такви со посебна вродена дарба за бизнис и таленти кои...

Српски студенти направија паметен тепих

Студентите Жељко Поповик и Владимир Винчан победија на српскиот Национален натпревар за најдобра студентска идеја за 2018 година со проектот - паметен тепих SmartWalk. Тие...

ОКТА додели стипендии за најдобрите студенти од УКИМ

Десет студенти од шест факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се добитници на стипендиите за втор циклус студии кои втора година по ред...

Ова се топ 10 најдобри градови за студенти во светот

Петото издание на глобалната аналитичка куќа Quacquarelli Symonds, која главно се занимава со едукативниот сектор, Best Student Cities Ranking, го постави Лондон на челната позиција како...

Instagram тестира виртуелна заедница за студенти

Популарната апликација за објавување и споделување фотографии почна со тестирање на опција осмислена за собирање на студентите од ист факултет во виртуелна заедница онлајн. Instagram...

Египетски студенти направија автомобил кој наместо гориво троши воздух

Група египетски студенти направија возило за еден човек дизајнирано како решение з се повисоките цени на горивата и промовирање на чистата енергија. Ова возило...

Студенти иноватори ќе ги развиваат своите проекти со грант од Општина...

Општина Гази Баба за прв пат стартуваше со поттикнување и развивање на иновативноста кај студентите и почна со доделување на грантови, во висина од...

НАЈПОПУЛАРНИ