-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020
Почетна Тагови туристи

Таг: туристи

Фарските Острови ќе се затворат за туристи

Фарските Острови се група автономни острови помеѓу Исланд и Норвешка, кои се под јурисдикција на Данска. Тоа подрачје е особено популарно кај...

Виена за шест месеци заработила половина милијарда евра само од ноќевање...

Во првата половина од годинава нето-прометот од ноќевања во сместувачките капацитетит на австрискиот главен град изнесува 455 милиони евра. Тоа е за 20,9% повеќе...

Во јуни годинава Македонија ја посетиле за 16,6% повеќе туристи во...

Во државава во јуни годинава се регистрирани 119.334 туристи со 264.821 ноќевање, што во однос на јуни лани претставува зголемување за 16,6 проценти, односно...

Овие градови ги убива туризмот (2 дел)

Минатата година по прв пат во речникот на англиски јазик Oksford влезе зборот „overtourism“, што би можело да се преведе како турботуризам. Тој збор...

Овие градови ги убива туризмот (1 дел)

Минатата година по прв пат во речникот на англиски јазик Oksford влезе зборот „overtourism“, што би можело да се преведе како турботуризам. Тој збор...

Хрватскиот град Хвар воведе нови казни за туристите

„Спиењето на јавна површина ќе ве чини повеќе отколку тоа што сте платиле за хотелско сместување“ се вели во објавата на Градот Хвар. Поради...

НАСА ќе дозволи туристички посети на Меѓународната вселенска станица, но колку...

НАСА планира да им дозволи на туристите да ја посетат Меѓународната вселенска станица почнувајќи од 2020 година. Проценетата цена за едно патување ќе биде...

Будва ќе ги казнува туристите кои се однесуваат непримерно со казни...

Општината Будва подготвува нови комунални правила за своите сограѓани, но и за сите гости. Секој што ќе јаде и пие на јавна површина ќе...

Туристите кои ќе се однесуваат непримерно во Венеција ќе бидат казнети...

На туристите кои ќе се однесуваат непримерно во Венеција ќе им биде забрането да влегуваат во градот. Тоа е дел од мерките за да...

Амстердам ќе воведе нови даноци за туристите

Градските власти на Амстерда најавија дека ќе воведат нови даноци за туристичките ноќевања, чиј број во изминатите неколку години нагло порасна, а новите приходи...

НАЈПОПУЛАРНИ