Почетна Тагови Њујорк

Таг: Њујорк

Во Њујорк отворен парк кој „лебди“ над реката Хадсон

0
https://www.youtube.com/watch?v=kmzc8QHALA4 Лебдечки парк кој лежи на 132 бетонски тулипани над реката Хадсон беше отворен вчера во Њујорк како симбол за повторно родениот град после пандемијата,...

Млади иноватори од нашата земја добија глобално признание за иновација за...

0
Во Њујорк, УНИЦЕФ заедно со партнерите ги прогласи осумте победници на глобалниот младински предизвик Генерација без граници 2019/2020. Меѓу нив, во категоријата севкупни...

Овие фарми на кров во Њујорк ја користат дождовната вода за...

0
Овие неверојатни фарми на крововите во Њујорк ја претвораат дождовната вода во зеленчук и на тој начин произведуваат одржлива храна за локалното население. Фармите...

Во Њујорк луѓето сами ќе се тестираат за корона вирусот

0
Градот Њујорк ќе ги зголеми своите капацитети за тестирање така што ќе подели тестови за самотестирање почнувајќи од неделава. Новиот начин на тестирање за...

Шест тигри во зоолошката градина во Њујорк позитивни на корона вирусот

0
Тигрицата во њујоршката зоолошка градина која имала суво кашлање е позитивна на корона вирусот, објацвија американските власти вчера. Четиригодишната тригрица Надја е дел од...

Њујорк и понатаму е најголемиот светски финансиски центар

0
Њујорк ја задржа титулата водечки светски финансиски центар и ја зголеми својата предност во однос на второпласираниот Лондон поради неизвесноста околу Брегзит, при што...

Њујорк непобедлив на позицијата светски финансиски центар

0
Њујорк ја задржа титулата водечки светски финансиски центар, зголемувајќи предност над второпласираниот Лондон благодарение на неизвесноста во врска со брегзит, со тоа што азиските...

Најголемата „Хари Потер“ продавница се отвора во Њујорк

0
Сите фанови на најпознатиот и најпродаваниот серијал книги во светот, „Хари Потер“, ќе ги израдува оваа вест - во Њујорк се отвора најголемата „Хари...

Њујорк ги рециклира природните новогодишни елки

0
Комуналните служби на Њујорк, најнаселениот град во САД, после божиќните и новогодишните празници спроведуваат акција на собирање на дрвцата кои се користеле за украсување...

Возењето електрични скутери во Њујорк и во Лондон е илегално

0
Ако патувате во Лондон или во Њујорк, треба да знаете едни од нивните нови закони. Имено, иако по улиците на двата града ќе видите...