Почетна Тагови 3Д печатење

Таг: 3Д печатење

Погледнете како ќе изгледа првата 3Д печатена населба во светот

0
https://www.youtube.com/watch?v=sJ29nTOKFdk Недостигот на простор и загриженоста за одржливоста на градбите сега се поактуелни од кога било. Една компанија која зиработува технологија за градежништво сака да...

Ова е првата 3Д печатена двокатна куќа во светот

0
Ова е првата 3Д печатена двокатна куќа во светот. Изградена е во Белгија со најголемиот 3Д принтер за бетон во Европа. Потребни биле само...

Ова е најголемиот 3Д печатен чамец во светот

0
Ова е најголемиот 3Д печатен чамец во светот. Потребни биле само 72 часа за да се направи чамецот 3Dirigo. Материјалот од кој е испечатен...

Во Дубаи отворена најголемата 3Д печатена зграда во светот

0
Најголемата 3Д печатена зграда во светот конечно е изградена во Дубаи. Двокатната зграда има површина од околу 640 квадратни метри и ќе се користи...

Џиновски роботи со вештачка интелигенција ќе печатат ракети кои ќе ги...

0
Нова компанија основана од двајца поранешни студенти на Универзитетот на Јужна Калифорнија сака да го смени начинот на кој се прават ракети со помош...

Запознајте го Blade, првиот 3Д печатен хиперавтомобил во светот

0
На прв поглед секој би се заљубил во Blade, елегантниот спортски автомобил со навистина аеродинамичен, заболен изглед. Но, ова не е обичен спортски автомобил....

ВИДЕО: Во Дубаи во 2025 година една четвртина од зградите ќе...

0
Дубаи сака до 2025 година да испечати една четвртина од сите нови згради со цел да го намали отпадот кој се создава при градежните...

ВИДЕО: Bugatti ги тестира првите 3Д печатени кочници

0
На почетокот на годинава компанијата Bugatti објави дека почнува со развој на првите 3Д печатени кочници. Пред крајот на годината најголем дел од работата...

НАСА планира да ја користи Месечевата прашина за да прави структури...

0
Американската вселенска агенција НАСА се фокусира на испраќање луѓе на Месечината, но не за да остават отпечатоци или да закачат знаме, туку да останат...

Volkswagen ќе ги прави своите автомобили со 3Д печатачи

0
HP jнеделава го претстави својот најнов печатач Metal Jet, 3Д печатач за метал, чија цена изнесува околу 400.000 долари и кој би можел да...