Ова се најпосетените градови во 2017 година

- Advertisement -

Oбјавена e ранг листата на 132 најпосетени градови во светот, Mastercard 2017 Global Destination Cities Index. 

Мерено според бројот на меѓународни посетители кои преноќиле во градовите, оваа листа предвидува и кои држави ќе ја завршат годината со најмногу посетители, известува World Economic Forum.

Од Бомбај до Мајами, еве ги 30те најпосетени градови годинава.

- Advertisement -

30. Јоханесбург, Јужна Африка – 4.8 милиони посетители

29. Берлин, Германија – 5,1 милиони посетители

- Advertisement -

28. Торонто, Канада – 5,3 милиони посетители

27. Бомбај, Индија – 5.35 милиони посетители

- Advertisement -

26. Минхен, Германија – 5,4 милиони посетители

25. Мадрид, Шпанија – 5,5 милиони посетители

24. Даблин, Ирска – 5,59 милиони посетители

23. Ченај, Индија – 5,7 милиони посетители

22. Лос Анџелес, САД – 5,8 милиони посетители

21. Мајами, САД – 6 милиони посетители

20. Прага, Чешка – 6,4 милиони посетители

19. Виена, Австрија – 6,63 милиони посетители

18. Шангај, Кина – 6,65 милиони посетители

17. Рим, Италија – 7,3 милиони посетители

16. Тајпеј, Тајван – 7,8 милиони посетители

15. Осака, Јапонија – 7,9 милиони посетители

14. Милано, Италија – 8,4 милиони посетители

13. Амстердам, Холандија – 8.7 милиони посетители

12. Барселона, Шпанија – 8,9 милиони посетители

11. Истанбул, Турција – 9.24 милиони посетители

10. Хонг Конг – 9,25 милиони посетители

9. Куала Лумпур, Малезија – 12.1 милиони посетители

8. Њујорк, САД – 12.4 милиони посетители

7. Сеул, Јужна Кореја – 12,44 милиони посетители

6. Токио, Јапонија – 12,5 милиони посетители

5. Сингапур – 13,45 милиони посетители

4. Дубаи, ОАЕ – 16 милиони посетители

3. Париз, Франција – 16.1 милиони посетители

2. Лондон, Велика Британија – 20 милиони посетители

1. Бангкок, Тајланд – 20,2 милиони посетители

Сподели!
- Advertisement -